Beyincik Sarkması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Beyincik Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik sarkması, diğer bir ismi ile Chiari hastalığı, herkeste görülebilen fakat az teşhis edilmesinden dolayı az rastlanan bir rahatsızlık izlenimi veren bir rahatsızlıktır. Birçok boyun MR'leri iyi tetkik edilip incelendiğinde, tesadüfen de olsa beyincik sarkmasının olup olmadığı ortaya çıkabilmektedir. Beyincik sarkması doğumdan başlayabilen bir hastalıktır ve beyinciğin omuriliğin başladığı kemik kanalının içerisine doğru sarkması halidir. Beyincik sarkması beynin dengeden sorumlu bölümünde görülen yapısal bir bozukluk olmakla birlikte, belirtilerin çocukluk yaşlarda veya daha erken yaşlarda görülmesi de olasıdır. Beyincik sarkmasının kesin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, bebeğin ana rahminde gelişim sürecine bağlı olarak bu gelişim sürecinde yaşanan, genetik veya dış bazı etkilerin beyincik sarkmasının oluşumuna katkı sağladığı düşünülmektedir.

Beyincik sarkması neden olur?

Hamilelik dönemlerinde tehlikeli kimyasal maddelerle uğraşmak, hamilelik dönemlerinde yetersiz beslenme ve vitamin değeri fazla olmayan gıdalarla beslenilmesi, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı ve hamilelik dönemlerinde bunların alınması. Diğer bir istatistik bilgi ise beyincik sarkması sorununun genetik olarak diğer nesillere aktarılması da söz konusu olabilmektedir. Beyincik sarkması birçok insanda herhangi bir belirti vermemekle birlikte olası belirtileri ise şu şekilde olabilmektedir.

Beyincik sarkması hastalığının olası belirtileri nelerdir?
 • Başın arka kısmında ağrı
 • Boyun bölgesinde ağrı
 • Baş dönmesi ile oluşan denge problemleri
 • Kol ve bacaklarda karıncalanma ile ortaya çıkan his kaybı
 • Bulanık görme ile başlayan görme kaybı ve istemsiz göz hareketleri
 • Yutkunmada yaşanan problemler
 • Büyümenin gecikmeli olarak devam etmesi
 • Kulak çınlamaları ve işitmede yaşanan kayıplar
 • Sık tekrarlayan mide bulantıları ve kusma sorunu
 • Uykuda yaşanan sorunlar
 • Asabiyet hali ve depresyon
 • Kollarda yanma ile yaşanan ağrılar
 • Sıcak soğuk ayırt etme yetisinde zayıflama
 • Uykuda solunum durması gibi durumların yaşanması
Beyincik sarkmaları erken dönemlerde genel olarak belirti vermez, ileri yaş gruplarında yıpranma ile şikâyetler ortaya çıkmaya başlar. Şikâyetlerin ileri yaşlarda çıkmasının bir diğer nedeni ise sarkma seviyesinde oluşan artışlar olabilmektedir. Beyincikte sarkma seviyesi 5 - 6 mm civarında bulunması halinde belirti vermemekle birlikte, sarkma gözlemlenmiş olsa bile ameliyata ihtiyaç duyulmaz, böyle durumlarda hasta sadece takibe alınır 6 ayda bir olmak üzere MR sonuçlarına bakılarak ilerleme olup olmadığı gözlemlenir.

Beyincik sarkması tedavisi nasıl yapılır?

Beyincik sarkması sadece cerrahi operasyonla düzeltilebilecek bir hastalıktır, fizik tedavi ve ilaç ile herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, buna mukabil sarkmanın derecesi fazla olmaması durumunda ameliyata gerek duyulmaz, gelişimi incelemek üzere hasta takibe alınır. Beyincik sarkması hastalarının önemli bir kısmı yaklaşık %90 kısmı takip yöntemi uygulanmakla birlikte, sadece %10 kısmına acil müdahale gerekiyorsa beyincik sarkması ameliyatı uygulanmaktadır zira chiari hastalığı, oldukça ciddi sonuçları olan bir hastalıktır ve kişi yaşamını diğer insanlara bağımlı hale getirebildiği gibi ölümcül sonuçları da olabilmektedir. Beyincik sarkması ameliyatlarında uygulanan yöntem mikro cerrahi yöntemlerdir, her ameliyatın riskleri olmakla beraber günümüz teknolojisi ile bu risk oldukça düşük seviyelerde bulunmaktadır.

Beyincik Sarkması Yorumları

soru

ayşe

07 Mayıs 2024 Salı

8-9 yıldır ensemde hep bir ağrı vardır. 4 yıl önce bir baş dönmesi problemi yaşadım vertigo dendi. ilaç ile iyileştim. tekrar 6 ay önce aynı durumu yaşadım bu kez baş dönmeme mide bulantıları ve baş ağrılarıda eşlik ediyordu. kulak egzersizleri yapıldı ama hala devam ediyor. doktorum beyincik sarkmasından şüphelenip nöroloji polikliğine sevk etti ama istenilen tetkikleri hala yapmadılar bende yoruldum ne yapacağımı bilmiyorum. sizce beyincik sarkması durumu olabilir mi?
bu süreçte 1 kez beyim mrı çekildi ama bir şey çıkmadı. doktorum kuvvetle şüphelenmiş olmalı ki bana tekrar çektirmemi tavsiye etti
Teşekkürler

Cevap yaz
cevap

Admin

07 Mayıs 2024 Salı

Geçmiş olsun. Belirttiğiniz şikayetler ve doktorunuzun yönlendirmesi doğrultusunda beyincik sarkması (Arnold-Chiari malformasyonu) olasılığı değerlendirilebilir. Bu durumu kesinleştirmek için MR ve diğer nörolojik tetkiklerin yapılması önemli. İkinci bir görüş almak ve tetkiklerinizi hızlandırmak için başka bir sağlık kuruluşuna başvurmayı düşünebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyincik Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyincik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyincik Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyincik Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyincik Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi