Beyincik Tümörü Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Beyincik Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik tümörü, her yaştan insanda karşılaşılabilecek durumlardan biridir. Genellikle erişkin yaşlarında ve çocukluk yaşlarında görülen bu tümörler, özellikle de çocuklarda karşılaşılmaktadır. Erişkinlerde oluşan tümörler, daha çok beyinde meydana gelirken çocuklarda bu tümörler direk olarak beyincik üzerinde oluşum gösterirler. Günümüzde birçok farklı türde tümör bulunmaktadır. Bu tümörler, insanlarda gene olarak aynı belirtileri oluşturduğu için teşhisler oldukça basittir. Bunun yanında teşhisi kolaylaştıran bir diğer etken de tıbbi olarak kullanılan aletlerdir. Özellikle tomografi kullanılarak yapılan kontrollerde beyincik tümörü rahat bir şekilde görülebilir. Beyincik tümörü en çok daha sonradan ortaya çıkarak etkiler göstermektedir. Yani günümüze kadar doğuştan meydana gelen beyincik tümörü oldukça azdır. Bu şekilde ortaya çıkan beyincik tümörleri ise daha çok anne ve babadan genetik olarak geçen genetik nedenlerdir. Çocukluk çağı beyincik tümörler, günümüzde görülen tümörler arasında en yaygın tümördür. Bu nedenle insanlarda çok sık karşılaşıldığını söyleyebiliriz. Beyincik, insanlarda birçok şeyin kontrolünü sağlamaktadır. Özellikle insanların yürümesini nefes almasını, konuşmasını ve birçok istemsiz hareketin meydana gelmesini sağlamaktadır. Bu bölgede oluşan tümörler, direk olarak beyinciğin görevlerini yapamayacak hale getirmesi durumunda kişide hayati tehlikeler meydana gelebilmektedir. Bu gibi tümörler üzerinde yapılan araştırmalara göre beyincik tümörleri, kadınlarda erkeklere göre çok daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni ise tam olarak anlaşılamamıştır.

Beyincik tümörü belirtileri nelerdir?
  • Beyincik tümörü olan insanlarda bu durum ilk olarak birkaç haftalığına şiddetli baş ağrısına neden olacaktır. Meydana gelen baş ağrılarının şiddeti oldukça fazla olduğu için çocuğunuz devamlı uyumayı tercih edebilir. Bu durumlarda yapılan teşhislerde tedavi biraz daha kolay cevap verebilir. Bu nedenle erken tedavi önem taşımaktadır.
  • Bazı insanlarda da beyincik tümörleri kusma rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Özellikle hassas bünyeye sahip olan çocuklarda kusma şikâyeti çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Sizlerde bu gibi bir belirti görürseniz Uzman bir doktora giderek gerekli olan tedavileri olun.
  • Zamanla baş ağrısı enseye geçecek ve ense ağrısıyla birlikte insanlarda çift görme problemleri meydana gelecektir. Bu gibi bir belirti, aslında beyincik tümörü sorununun biraz daha büyüdüğünü göstermektedir.
  • Bir diğer belirti ise insanlarda kalp hızında dengesizlik sorununun meydana gelmesidir. Kalbin kontrolü, beyincik tarafından gönderilen sinyaller sayesinde yapıldığı için beyincik tümörü, kalp atışlarında da olumsuz etkilere neden olacaktır.
  • Son olarak görülen belirti ise sürekli baş dönmesi, yürüyüş bozuklukları gibi durumların görülmesidir. Bu gibi durumlar beyincik tümörü olan insanların birçoğunda ortaya çıkabilmektedir.
Beyincik tümörü nasıl teşhis edilir?

Aslında tüm beyincik tümörlerinde aynı teşhis yöntemi kullanılmaktadır. Özellikle MR yöntemi kullanılarak bu sorunlar tamamen ortaya çıkarılabilir. Bunun için belli bir süre hastaya ilaç verilir ve daha sonra MR kullanılarak hastanın beyin görüntüsü incelenir. İncelenen görüntülerde söz konusu olan beyincik tümörü rahat bir şekilde görülebilir.

Beyincik tümörü tedavisi nasıl yapılır?

Kişinin beyinciğinde bulunan tümörün çok iyi alınması gerekmektedir. Bunun için tecrübeli cerrahların seçilmesi gerekmektedir. Seçtiğiniz cerrah, sizler için çok önemli olacaktır. Kist tamamen alınamazsa tekrar büyüme göstererek sizlerde aynı rahatsızlıkları tekrar ortaya çıkarabilir. Bunun için doktor ve hastane seçimine özen gösterin. Cerrahi operasyonlar sonrasında hastaya belli bir süre ilaç tedavisi uygulanır.

Beyincik Tümörü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni