Beyincik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Beyincik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Hastalıkları, Kafatası içerisinde beynin alt ile arka kısmında iki tarafı şişkin ve tam ortasında bir çıkıntı olan yapıya beyincik denir. Beyinciğin beyin ile olan alakası beyin ile vücut münasebeti gibi çapraz değildir. Beyin içinde sol yarım kürede bulunan merkezlerden, sağ taraftaki organlar, sağ taraftaki merkezlerden ise sol tarafta bulunan organlar yönetilmektedir. Bundan dolayı beynin bir kısmında oluşan rahatsızlık vücudun karşı tarafında mutlaka bir sorun çıkaracaktır. Halbuki beynin sol tarafında oluşan sorunlar vücudun sol tarafında; sağ tarafında çıkan sorunlar ise sağ tarafta kendisini göstermektedir. Beyincik kısaca beynin denge kontrolü sağlamaktadır. Bu denge vücutta etkili olan motor faaliyetler ve bu faaliyetleri yapmakta olan dokuların ahenk içinde işlenmesini sağlamaktadır. Denge özellikle de yürüme sırasında başlamaktadır. Ayrıca da ayakta durmamızı sağlayan reflekslerin üst merkezi beyincik kısmıdır. Hareket yani motor faaliyetleri iradeli ve düzenli bir şekilde yapılmaktadır.

Beyincik Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Ayrıca art arda yapacağınız takip hareketleri yani bir adımın diğer adımı takip etmesi beyincik yardımı ile olur. Beyinciği hastalıklı olan bir kişi ayakta durmakta oldukça güçlük çeker. Başı döner, iki tarafa sallanır, ayakta zor durur ve düşmemek için ayaklarını yana açar ve ölçüsüz sallanarak yürür. Gözlerini kapatması dengesizliği arttırmaz. Bir maksatla yapmak istediği hareketleri yapmakta zorluk çeker düzensiz ve istemsiz yapar. Birbiri hareketleri de tam yapamaz zorlanır. Uzun zaman aynı şekilde durabilir ve adale gerginliği azalmıştır. Hareket halinde iken ve dururken gözlerde ve vücutta titremeler olur. Doğum anındaki travmalar, beyin yumuşaması, beyin kanamaları, alınan sert darbeler, ur ve çıban nedeni ile olabilir. Ayrıca verem, sıtma, romatizma, frengi ve tifo gibi hastalıklarda alkol üretimi gibi zehirlenme olaylarında da bu belirtiler görülmektedir. Beyincik hastalıklarının tedavisi nedenlerine göre olmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Asya gül

07 Nisan 2024 Pazar

Ben beyin cerrahı olmak istiyorum daha 13 yaşımdayım olamıcam diye hergün odama kapanıp ağlıyorum inş olurum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Asya gül, öncelikle böyle bir hedef belirlemiş olman çok güzel ve geleceğin için şimdiden hayaller kurman çok önemli. Beyin cerrahı olmak uzun ve zorlu bir yol gerektirebilir ama şu anki azmin ve isteğinle bu yolda başarılı olman mümkün. ޞimdi derslerine odaklan, çok çalış ve kendine inan. Her şey çok çalışmak ve sabırla mümkündür. Sen yeter ki hedefine odaklan, eminim başaracağın!

2. Cevap
cevap

Füsun Balku

Canım benim oturup ağlayınca sence bunun cerrah olmana bi katkısı oluyor mu?? Derslerini güzel dinleyip ödevlerini ve tekrarlarını yapman daha iyi bi fikir bence. İstemek başarmanın yarısıdır

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyincik Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyincik Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyincik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Felci Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Felci Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi